Otomatik Kontrol Sistem Dinamiği ve Denetim Sistemleri Prof. Dr. İbrahim Yüksel  - Kitap

Otomatik Kontrol

Sistem Dinamiği ve Denetim Sistemleri

12. Baskı, 
Aralık 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
401
Barkod:
9786052473115
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
310,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Bu kitap Mühendislik Fakültelerinde genel olarak "Otomatik Kontrol" adı altında okutulan ders konularını kapsamaktadır. Günümüzde, teknolojide ortaya çıkan gelişmelere koşut olarak otomatik kontrol sistemlerinin kullanılmadığı üretim sistemi veya düzeneği kalmamış gibidir. Temel üretim sistemi veya düzeneğinin tamamlayıcı parçası olan denetim sistemleri en basit şekli ile evlerde kullanılan ütü, buzdolabı, çamaşır makinesi, bulaşık makinesi gibi aygıtlarda yer almaktadır.
Otomasyon ve akıllı sistemlerin en alt basamağını teşkil eden geribeslemeli denetim sistemleri günümüzde bir taraftan ürün kalitesinde artış sağlarken diğer taraftan da üretim maliyetini azaltmıştır. Böylece kaliteyi ucuza mal etme imkanı ortaya çıkmıştır.
Teknolojik sistemlerde kullanılan denetim sistemlerinin temel çalışma ilkesi geribesleme mantığına dayanmakta olup bu mantık aynı zamanda gerek doğal ve gerekse sosyal ve ekonomik sistemlerin kendi kendini ayarlama mantığı ve felsefesini teşkil eder. Negatif geribesleme mantığına göre kararlı çalıştırılmak üzere tasarlanan denetim sistemlerinden; ortaya çıkan hataları en kısa zamanda düzeltmeleri ve sıfır veya en azından minimum hata ile ürün üretimini sağlamaları istenir.
Teknolojik sistemlerde temelde üretimde kullanılan enerjinin denetimini sağlayan denetim sistemleri bir yandan enerji tasarrufu sağlarken diğer yandan da ürün kalitesi ve standardını yükseltmeyi amaçlar. Otomatik Kontrol konuları çok geniş kapsamlı olup bir taraftan sistem dinamiğini ve diğer taraftan da matematiği içine almaktadır. Bu ders kitabı içerisinde ise klasik Otomatik Kontrol'ün sadece temel konuları ele alınmış.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Otomatik Kontrola Giriş
.
Laplace Dönüşümleri
.
Matematiksel Model ve Sistem Dinamiği
.
Dinamik Sistemlerin Modellenmesi ve Analizi
.
Sistemlerin Geçici ve Kalıcı–Durum Davranışlarının Analizi
.
Doğrusal Geri Beslemeli Sistemlerin Kararlılığı
.
Temel Denetim Etkileri ve Endüstriyel Denetim Organları
.
Frekans Cevabı Yöntemleri
.
Kök–Yer Eğrileri Yöntemi
.
Endüstriyel Denetim Sitemleri Çalışması ve Yapısı