Konstrüksiyon ve Tasarım Prof. Dr. İsfendiyar Bakşıyev  - Kitap

Konstrüksiyon ve Tasarım

1. Baskı, 
Eylül 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
808
Barkod:
9786057846426
Kapak Türü:
Ciltli
Fiyatı:
600,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Konstrüksiyon ve Tasarım kitabı; endüstrinin tüm kollarında kullanılan makinaların güç ve hareket iletim mekanizmalarının konstrüksiyon ve tasarımını kapsamaktadır. Genellikle, güç ve hareket ileten mekanizmalar: kayış – kasnak, zincir, sürtünmeli ve dişli çark mekanizmalarından ve hareket cıvatalarından oluşmaktadır. Güç aktarımında bu mekanizmaların her birinden oluşan basit bir mekanizma (tek kayış – kasnak mekanizması, tek dişli çarktan oluşan redüktör vb.) veya da yukarıda adları çekilen birkaç mekanizmaların bileşiminden oluşan karmaşık mekanizma (kayış – kasnak ve dişli çarklardan oluşan mekanizmalar, dişli çark redüktörü ve zincir mekanizmalarından oluşan mekanizmalar vb.) şeklinde kullanılmaktadır. Bundan ötürü güç ve hareket iletim mekanizmalarının derinden öğrenilmesi, tasarımlarının doğru şekilde yapılması ve genç mühendislerin yetişmesi için kitabın önemli olacağı kanaatindeyim.
Konstrüksiyon ve Tasarım kitabı, Üniversitelerin Makina ve İmalat Mühendisliği Bölümlerinde, Meslek Yüksekokullarında okutulan Makina Konstrüksiyonu ve Makine Tasarımı derslerinin müfredatlarına uygun yazılmış olup, her bölüm konuyu özetleyen bir kısımdan ve bunu izleyen proje örneklerinden ve 18. bölümde verilmiş güç ve hareket iletim mekanizmalarının A'dan Z'ye tam yapılmış olan 13 adet tek, iki ve üç kademeli silindirik, konik, sonsuz vida ve bunların bileşiminden oluşan redüktörlerin, planet ve diferansiyel, aynı zamanda dalgalı dişli redüktörlerin proje hesaplarından ve montaj resimlerinden oluşmaktadır. Kitapta konularla ilgili önemli resimler ve cetveller de yer almaktadır.
Ayrıca teknolojik gelişmelerin kazandırdığı en yeni bilgilerin kitaba aktarılmasına çalışılmıştır. Bütün bu konularda, bilimsel çalışmaların ve teknolojik gelişmelerin meydana getirdiği yenilikler, DIN ve ISO normları dikkate alınmıştır.