Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Ufuk Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dergisi Cilt:2 – Sayı:1 Haziran 2014
Haziran 2014 / 1. Baskı / 68 Syf.
Fiyatı: 20.00 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Değerli Okurumuz,

Genç Dergimiz üçüncü sayısı ile yoluna devam ediyor. İlk olarak Dergimizdeki çalışmalara bizleri kırmayıp özveriyle hakemlik desteği sunan akademisyenlere teşekkür ediyoruz. Bu sayımızda sizlere beş ayrı çalışmayı sunma imkanı bulduk. Yazarlarımıza katkıları için müteşekkiriz. İlk makale Prof. Dr. Halil Cin’ in hukuk tarihçisi kimliğiyle kaleme aldığı milli hakimiyet ilkesinin demokrasi tarihimiz açısından kapsamlı ve karşılaştırmalı incelemesinde Atatürk’ ü de konumlandırmasıyla dikkatimizi çekiyor. Prof. Dr. Cin, güncel bir konu olan milli hakimiyet ilkesi üzerine eleştirel değerlendirmesini yaparken akademik birikimini bizimle paylaşıyor.

Fakültemizin genç üyesi Araştırma Görevlisi Funda Korkmaz, Türk kamu hukukunun çok tartışılan bir konusu olan uluslararası andlaşmaların iç hukuktaki yerini ele alıyor. Bu konudaki en güncel akademik görüşleri özellikle Anayasa’nın 90. maddesinin yorumu sorunu üzerinden derleyerek değerlendiriyor.

Anayasa Mahkemesinin Onursal Başkanlarından Yekta Güngör Özden makalesinde halkoyu kavramının Anayasa Hukukundaki yerini irdeliyor ve kavramdaki yenilikleri belirtiyor. Yrd. Doç. Dr. Özge Yücel, İngilizce bir bildirisini bizimle paylaşıyor. Cinsel suçluların kimyasal kısırlaştırılması yolunu özellikle toplumsal cinsiyet temelli etik üzerinden, çok-disiplinli bir yaklaşımla tartışıyor.

Son olarak ’’Federal Alman Anayasasının Amacı Toplumsal Bütünleşme Değildir’’ başlıklı söyleşi dergimizde yer buluyor. Alman Anayasa Hukukunda özgün görüşleri ile dikkat çeken isimlerden Prof. Dr. Möllers’ in Frankfurter Allgemeine Zeitung (FAZ)’ un eki Feuilleton’ da yayımlanmış söyleşisi Türkçeye çevirilip özetlendi. Söyleşi son kısmına eklenen kısa bir değerlendirme ile sizlere sunuluyor.

Dergimizin bu sayısının yayımlanma sürecindeki katkıları nedeniyle, en başta Yayın Kurulu Başkanımız Prof. Dr. Ali Naim İnan’a ve Fakültemizin iki genç üyesine çok teşekkür ediyoruz. Genel Kamu Hukuku Anabilim Dalı Araştırma Görevlisi Seçil Kavuş’ un özellikle Prof. Dr. Halil Cin’ in makalesine editoryal yardımı ve Dekan Sekreterimiz Elif Biçer’in tüm Dergiye katkılarıyla işimiz çok kolaylaştı.

Konu Başlıkları
Demokrasi Tarihimizde Millî Hâkimiyet İlkesi ve Atatürk, Halil CİN
Milletlerarası Andlaşmaların Türk İç Hukukundaki Yeri, Fulya KORKMAZ
Halkoyu, Yekta Güngör ÖZDEN
Toplumsal Cinsiyet Temelli Etik Bağlamında Cinsel Suçluların Kimyasal Kısırlaştırılmaları Sorunu, Özge YÜCEL
Federal Almanya Anayasasının Amacı “Toplumsal Bütünleşme” Değildir Prof. Dr. Christoph Möllers’le Yapılan Söyleşi: Federal Alman Anayasa Mahkemesinin Avrupa’nın Hukuki ve Siyasi Toplumunun Bir Parçası Olarak Değişen Rolü, Çeviri ve Değerlendirme: Nezahat DOĞAN DEMİRAY
Barkod: 2147886414069
Yayın Tarihi: Haziran 2014
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 68
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2021