Yönetimde Yeni Bir Sorun: Örgütsel Zehirlenme Dr. Hanifi Sever  - Kitap
Yönetimde Yeni Bir Sorun:

Örgütsel Zehirlenme

1. Baskı, 
Mart 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
123
Barkod:
9786257656382
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
162,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
İşletme bünyesindeki işgörenlerin kişisel ve çevresel faktörlere bağlı olarak yabancılaştığı örgütünün hedef ve çıkarları yerine ondan öç almaya çalışabilir. Hatta onun bünyesine girmiş bir virüs haline dönüşebilir. Zehirli sarmaşık gibi kendi zihnini saran hastalıklı fikirleri diğer çalışanlara da rahatlıkla bulaştırarak organizasyonu içten içe bir elma kurdu gibi yiyebilir.
Örgütsel zehirlenme, sosyal ilişkiler ve informel iletişim ağları ile örgüt içerisinde çok hızlı yayılabilir. Zamanla bir kangren haline gelen bu durumda cerahate kesin ve etkili müdahale edilmesi gerekir. Aksi taktirde örgütün ömrünün sonunu getirebilir.
Kitabın birinci bölümünde, örgütsel zehirlenme ve toksik davranışlara ilişkin bilgiler verilmiş. Özellikle toksik davranışı oluşturan faktörler, iş yerinde zehirlenmeye neden olan sebepler incelenmiş. İkinci bölümde, örgütsel zehirlenme ile ilişkili kuramlar incelenmiş.
Örgütsel yabancılaşma, örgütsel adalet, örgütsel vatandaşlık, örgütsel sessizlik, örgütsel çatışma, örgüt iklimi ve ayrımcılık konuları derinlemesine incelenmiş.
Üçüncü bölümde, araştırmanın metodolojik analizi yapılmış. 2783 örneklem ile yapılan ölçek ve anketlerin açıklaması yapılmış.
Dördüncü bölümde, yapılan analizlere ait tablolar ve değerlendirilmesine yer verilmiş.
Son bölümde ise, örgütsel zehirlenme ile ilgili genel değerlendirme ele alınarak nihayetinde çalışma son bulmaktadır.
(Önsözden)
Kitabın Konu Başlıkları
.
Örgütsel Zehirlenme
.
Örgütsel Zehirlenme ile İlgili Kuramlar
.
Metodolojik Analiz
.
Bilimsel Bulgular
.
Genel Değerlendirme ve Sonuç