Tamamı Açıklamalı Cevaplı Marka ve Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Soru Bankası Zülal Karagülmez  - Kitap
Tamamı Açıklamalı Cevaplı

Marka ve Patent Vekilliği Sınavına Hazırlık Soru Bankası

1. Baskı, 
Haziran 2023
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
688
Barkod:
9786052643228
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Uygulayıcının gözüyle hazırlanan bu Kitapta, her bir sorunun yalnızca şık olarak değil, doğru cevap açıklanarak; doğru şıkkın neden doğru olduğu yanlış şıkların ise yanlış olma gerekçeleri tek tek irdelenmeye çalışılmıştır. Bu çerçevede eserin temel hedefi, vekillik sınavlarındaki sorular cevaplandırılırken vekil adaylarının yorum yapabilmesini sağlayacak açıklayıcı bilgiler vermektir.
Söz konusu bu açıklamalarda başta 6769 sayılı Sınai Mülkiyet Kanunu ve Uygulama Yönetmeliği olmak üzere, 4721 sayılı Türk Medeni Kanunu, 6098 sayılı Türk Borçlar Kanunu, 6102 sayılı Türk Ticaret Kanunu, Patent Vekilliği ve Marka Vekilliği Sınav, Sicil ve Disiplin Yönetmeliği, Türk Patent ve Marka Kurumu Yeniden İnceleme ve Değerlendirme Dairesi Kurulları Yönetmeliği, Çalışan Buluşlarına, Yükseköğretim Kurumlarında Gerçekleştirilen Buluşlara ve Kamu Destekli Projelerde Ortaya Çıkan Buluşlara Dair Yönetmelik, TÜRKPATENT nezdinde hazırlanan Marka, Patent ve Tasarım İnceleme ve Başvuru Kılavuzları, Uluslararası Anlaşmalar ve Anlaşmalara ilişkin Yönetmeliklerden faydalanılmıştır. Ayrıca ilgisine göre iç hukukumuzdaki ve uluslararası hukuktaki içtihatlara (mahkeme kararlarına) da yer verilmiştir.
12.05.2023 tarihinde yapılan mevzuat değişikliğiyle Patent ve Marka Vekilliği Sınavı, test ve yazılı şeklinde yapılan iki aşamadan sadece test sınavı şekline dönüştürülmüştür. Bu noktada tek sınavın belirleyici olacağı sebebiyle, test sınavında teorik soruların yanı sıra uygulamaya yönelik daha da ağırlıklı soruların gelebileceği düşünülerek, o yönde sorulara ve açıklamalarına da yer verilmiştir.
Ayrıca, Kitabın sonuna marka, patent, faydalı model, tasarım ve coğrafi işaretlerle ilgili işlemlere yönelik mevzuatta yer verilen süreler ve Uluslararası Anlaşmalar içerikli tablolar eklenmiştir. Bu tablolardan hem sınava hazırlık aşamasında hem de sonrasında mesleği icra ederken yararlanılabileceği düşünülmüştür. TÜRKPATENT nezdinde özellikle son yıllarda yapılan vekillik sınavları incelendiğinde bu sınavların, ezberle değil, yorum yaparak sorunun dediklerinin yanı sıra demek istediklerinin de farkına vararak cevaplanabilecek şekilde hazırlandığı görülmektedir.