Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Terazi Aylık Hukuk Dergisi Sayı:66 Şubat 2012
 (Editör)
Şubat 2012 / 1. Baskı / 148 Syf.
Fiyatı: 32.50 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Yeni boyutumuzla ve sayfa düzenimizle hazırladığımız Terazi ilk yılını doldurdu. Yetki Kanununun tanıdığı sürenin dolmasıyla, deyim yerindeyse Kanun Hükmünde Kararname bombardımanı sona erdi. Bombardımanı diyoruz; çünkü 6.4.2011 tarihli ve 6223 sayılı Kanunun verdiği yetkiye dayanılarak 35 kanun hükmünde kararname çıkarılarak 196 kanun ve kanun hükmünde kararnamede 403 kez değişiklik yapıldı, 7 bakanlığın teşkilatlanması yeniden düzenlendi, bazı kanunlar yürürlükten kaldırıldı.

Bir ara gündeme Sporda Şiddet ve Düzensizliğin Önlenmesine Dair Kanunda Değişiklik Yapılması Hakkında Kanun girse de dönüp dolaşıp son zamanların gözde tartışma konusu olan Onbirinci Cumhurbaşkanımızın görev süresine geri döndük. Sonuç olarak 19.1.2012 tarihli ve 6271 sayılı Cumhurbaşkanı Seçimi Kanunu, 26.1.2012 tarihli ve 28115 sayılı Resmî Gazete’de yayımlanarak yürürlüğe girdi.

Terazi olarak bir önceki sayımızda bu konuda Hüsamettin Uğur’un Cumhurbaşkanının Görev Süresi ve Yeni Cumhurbaşkanı Seçimi Öncesinde Yapılması Gerekenler” başlıklı bir çalışmasına yer vermiştik. Bu sayımızda da Kemal Gözler’in “Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Görev Süresi Ne Kadardır ve Bu Görev Süresi Kanunla Belirlenebilir mi?” başlıklı oldukça ayrıntılı bir çalışmasına yer veriyoruz.

Bu sayıda karşılaştırmalı hukuk alanındaki çalışmaların ağırlıkta olduğunu söyleyebiliriz. Hakan A. Yavuz’un “Denetimli Serbestliğin Ortaya Çıkışı ve Karşılaştırmalı Hukuktaki Gelişim Süreci” başlıklı yazısı; Murat Aydın’ın “Türk Hukukunda ve Amerikan Hukukunda Arama Kararı” başlıklı yazısı; Çağrı Burak Türk’ün “Mukayeseli Hukukta ve Türkiye’de Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Hakkı” başlıklı yazısını bu kapsamda sayabiliriz.

Ayrıca, Barış Duman’ın “Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Ceza Yargılamasında Gizli Tanık Uygulamasına Bakış Açısı” başlıklı yazısına ve Cengiz Arıkan’ın “Yasama Yetkisinin Devredilemezliği İlkesi Bakımından Yürütmenin Düzenleyici İşlemleri ile Suç İhdası” başlıklı yazısına da dikkat çekme gereği duyuyoruz. (Önsöz’den)

Konu Başlıkları
Murat AYDIN : Türk Hukukunda ve Amerikan Hukukunda Arama Kararı
Av. Çağrı Burak TÜRK: Mukayeseli Hukukta ve Türkiye’de Anayasa Mahkemesine Bireysel Başvuru Hakkı
Cengiz ARIKAN: Yasama Yetkisinin Devredilemezliği İlkesi Bakımından Yürütmenin Düzenleyici İşlemleri ile Suç İhdası
Kemal GÖZLER: Cumhurbaşkanı Abdullah Gül’ün Görev Süresi Ne Kadardır ve Bu Görev Süresi Kanunla Belirlenebilir mi?
Harun MURATOĞULLARI: Anapara İpoteğinin Kapsamı
Dilek DULAY: Markanın Ticari Vekil veya Temsilci Tarafından Tescili
Dr. Barış DUMAN: Avrupa İnsan Hakları Mahkemesinin Ceza Yargılamasında Gizli Tanık Uygulamasına Bakış Açısı
Dr. Hakan A. YAVUZ: Denetimli Serbestliğin Ortaya Çıkışı ve Karşılaştırmalı Hukuktaki Gelişim Süreci
Yrd. Doç. Dr. Abdullah UZ: Kamu İhale Kanunu 10–4–F Hükmü Bağlamında “İhaleyi Yapan İdare” Kavramı ve Kapsamı Üzerine Bir Değerlendirme ve Sağlık Bakanlığı Örneği
Terazinin Dengesi – Remzi ÖZMEN: İlginç Hükümler, İlginç Uygulamalar
Medeni Usul Hukuku Uygulamaları – Mehmet Akif TUTUMLU: 6100 Sayılı HMK’ya Göre Hâkim Yemin Delilini İlgili Tarafa Hatırlatmak Zorunda mıdır?
Pratik Bilgiler – Cumhur Sinan ÖZDEMİR: Konut Kapıcısının İş Kanunundan Doğan Hakları
Hukukçular İçin Muhasebe ve Vergi Uyuşmazlıkları – Ruknettin KUMKALE: Defterlerle İlgili Mevzuat
Yargı Kararları
Barkod: 1306980212020
Yayın Tarihi: Şubat 2012
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 19x27
Sayfa Sayısı: 148
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020