İnterdisipliner Bir Alan Olarak İnsan Hakları Dr. Adem Özer, Dr. Ertuğrul Yazar  - Kitap
İnterdisipliner Bir Alan Olarak

İnsan Hakları

1. Baskı, 
Ekim 2023
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
192
Barkod:
9786052645192
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
250,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
İnsan hakları, doğal hukukun bir ürünü olup belli bir tarihsel aşamada insanların sahip olmaları gereken bütün hak ve özgürlükleri ifade etmektedir. Din, dil, ırk, cinsiyet, milliyet, etnik köken veya kimliğimizi oluşturan diğer tüm özelliklerden vareste bir biçimde herhangi bir farklı muamele içermeksizin herkes için onurlu bir hayatı güvence altına alma projesidir. İnsan hakları; herkesin yolunu aydınlatan bir fener, 21. yüzyılın evrensellik düşüncesinin ürünü, tüm iyi ilkelerin ve erdemlerin üst şemsiyesi ve aynı zamanda toplumsal düzenlemeler, hukuk ve siyaset için etik ilkeler getirme girişimidir. İnsanların ürettiği bir idefikir-düşünce olan insan hakları yine insanların eseridir ve bu nedenle çok güçlü bir meşruiyet kaynağına sahiptir.
İnsan hakları, aynı zamanda interdisipliner bir olgudur. Yalnızca Anayasa veya kamu hukukunun ilgi alanına girmemekte; binlerce yıldır felsefi ve teolojik tartışmaların merkezinde yer almaktadır. Tarih, psikoloji, antropoloji, sosyoloji, felsefe, sanat gibi birçok disiplinin çalışma merkezinde insan haklarının yer alışı, insan haklarının çok yönlülüğünü ortaya koymakta ve olguya dinamik bir yön katmaktadır.
Bu bakış açısıyla, "İnterdisipliner Bir Alan Olarak İnsan Hakları" adlı yayın, insan haklarına farklı disiplinlerin pencerelerinden bakarak geniş bir çerçeve çizme amacı taşımaktadır.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Ertuğrul Yazar, İnterdisipliner Bir Nosyon: İnsan Onuru
.
Cansu Koç Başar, İnsan Haklarının Uluslararasılaşması
.
Ferhat Çağrı Araş, Küreselleşmenin İnsan Hakları Üzerindeki Rolü
.
Fatma Taşdemir & Adem Özer, Yapay Zekâ Teknolojisinin Uluslararası Hukuk Üzerine Etkileri
.
Cansu Atılgan Pazvantoğlu, Uluslararası İnsancıl Hukuk ve İnsan Haklarının Sinemadaki Temsili
.
Baransel Mızrak, İnsan Hakları ve İnsancıl Hukuk İhlallerinin Yaşandığı Zayıf ve Başarısız Devletlerdeki "Egemenlik" Sorunsalı ve İnsani Yardımların Ulaştırılması
.
Erdal Bayar, Afganistan'da Taliban Dönemi ve İnsan Hakları İhlalleri
.
İhsan Deniz Ay, Anayasa Mahkemesi Kararlarında İdari Yargı: Adil Yargılanma Hakkı Bağlamında Bir Değerlendirme
Yorumlar