Bilimsel Yazma ve Yayınlama Bir Stil Kılavuzu Prof. Dr. Kemal Gözler  - Kitap

Bilimsel Yazma ve Yayınlama

Bir Stil Kılavuzu

2. Baskı, 
Temmuz 2023
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
17x25
Sayfa:
848
Barkod:
9786256460508
Kapak Türü:
Ciltli
Fiyatı:
630,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Türkiye'de yayınlanan kitapların önemli bir kısmı dizinsiz. Dizini olan kitaplarda da dizinlerin çoğu göstermelik ve şişirme dizinler. Türkiye'de bibliyografyasız yayınlanan pek çok kitap var. Bibliyografyanın nasıl yapılacağını bilmeyen yazarlar var. Vakıa, Türkiye'de, bibliyografyadaki kaynakların yazarların önadlarına göre sıralandığı kitaplar mevcut.
Medenî dünyada bilimsel yazma ve yayınlama konusunda kuralların derlendiği "stil kitapları (manuals of style)" vardır. Bu kitaplardaki kuralların bazıları yazarlara, bazıları yayıncılara ve hatta bazıları matbaacılara hitap eder. Bu kuralları, bir yandan yazarlar, diğer yandan yayıncılar ve nihayet matbaacılar öğrenirler ve bunlara uyarlar.
Türkiye'de ise benzer kitaplar yoktur. Yazar, yayıncı ve matbaacılar bu konularda uymaları gereken kurallar olduğunu ya bilmezler, ya da bu konularda her yazar, her yayıncı ve her matbaacı kendi kuralını kendi bulmaya çalışır.
İşte bu kitap bu eksikliği bir ölçüde de olsa gidermeyi amaçlıyor.
Bu kitapta yazarların kitap yazarken, yayıncıların kitap yayınlarken, matbaacıların kitap basarken uymaları gereken kurallar, örnekleriyle birlikte açıklanıyor.