Ulusal ve Uluslararası Hukukta Tasarımların Tescili ve Korunması Nefise Koç Çelik  - Kitap
Ulusal ve Uluslararası Hukukta

Tasarımların Tescili ve Korunması

1. Baskı, 
Şubat 2009
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
17x25
Sayfa:
175
Barkod:
9786054144341
Kapak Türü:
Ciltli
Baskısı tükenmiştir.
Kitabın Açıklaması
Teknolojide yaşanan hızlı gelişmeler fikri mülkiyet hukuku alanında da etkisini göstermiştir. Bu gelişmeler karşısında ülkeler fikri mülkiyet haklarının korunması yönünde düzenlemeler yapmaya başlamışlardır.
Bu gelişmelerden tasarımlarda payını almış ve ulusal düzeyde yapılan çalışmalar beraberinde ülkeler arasında farklı uygulamaları getirmiştir. Bu farklılıklar uluslararası ticaretin gelişmesinin önünde bir engel olarak belirmiş ve ülkeler mevzuatları arasındaki farklıkları ortadan kaldırmaya yönelik anlaşmalar yapmaya başlamışlardır.
Bu çalışmalardan fikri mülkiyet haklarından biri olan tasarımlarda payını almış ve tasarımların ulusal ve uluslararası tescil prosedürleri ve korunması yönünde önemli düzenlemeler gerçekleştirilmiştir. Türkiye de Gümrük Birliği sürecinde hız kazandırdığı bu çalışmalara, katıldığı uluslararası anlaşmalar ve Topluluk mevzuatını uyumlaştırma çalışmaları ile halen devam etmektedir.
Bu kapsamda tasarımların tescili, tescilin sağladığı haklar ve koruma bir çok çalışmaya konu olmuştur. Ancak bu çalışmada tasarımların ulusal ve uluslararası boyutu ele alınmış ve tasarımlar alanında hukukumuzda yaşanan gelişmeler birlikte değerlendirilmiştir.
Kitabın Konu Başlıkları
.
Genel Olarak Tasarımlar
.
Türk Hukukunda Endüstriyel Tasarım Hakkının Tescili, Hükümsüzlüğü, Hakkın Tükenmesi
.
Türk Hukukunda Tasarım Hakkının Korunması, Tasarım Hakkına Tecavüz ve Başvurulacak Hukuki Yollar