Hemşirelik Öğretiminde Halk Sağlığı Dersleri Prof. Dr. Zafer Öztek  - Kitap

Hemşirelik Öğretiminde Halk Sağlığı Dersleri

1. Baskı, 
Mart 2023
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
300
Barkod:
9786059594806
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Kitabın Fiyatı:
290,00
İndirimli (%10):
261,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Hemşireler, halk sağlığı uygulamalarının her kademesinde önemli ve vazgeçilemez rolleri olan sağlıkçılardır. Bağışıklama, aile planlaması, halkın sağlık eğitimi, gebe izlemleri, çocuk izlemleri, verem savaşı, sıtma savaşı, taramalar, okul sağlığı, salgınların denetimi gibi hizmetler başta olmak üzere koruyucu hizmetlerin hemen tümü hemşireler olmadan yürütülemez. Evde bakım, kurumsal bakım, ruh sağlığı, hastane enfeksiyonlarının kontrolü gibi önemli hizmetlerde de hemşireler kilit rol alırlar. Ayrıca, sağlık hizmetlerinin planlanmasında, yönetiminde ve hizmet kalitesinin yükseltilmesinde de hemşireler vardır. Bütün işlerin yapılmasında hemşirelerin bilmeleri ve uygulamaları gerekenken şeylerin başında halk sağlığı ilkeleri ve yaklaşımları gelir. Halk sağlığı bilimi hemşirelik mesleğinin temel konularındandır.
Toplumun sağlığını etkileyen her olay halk sağlığı biliminin birer konusudur; halk sağlığı bilimi toplumun genel sağlık düzeyinin yükseltilmesi için uğraşan bir bilim dalıdır. Bu bilim alanı çok yönlü, çok disiplinli ve devingen bir alandır; ayrıca, akademik olarak evrensel ama uygulama olarak yerel özelliktedir.
İşte bu kitap, hemşirelik konusunda eğitim alan hemşirelerin halk sağlığı uygulamalarındaki görev ve sorumluklarını yerine getirebilmelerine katkıda bulunabilmek amacıyla yazılmıştır.