Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
İstihdam ve İşsizlik Üzerine Bir Analiz
BRICS–T Ülkelerinde Büyümenin İstihdama Etkisi
Kasım 2020 / 1. Baskı / 215 Syf.
Fiyatı: 35.00 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

İstihdam ve işsizlik, bütün ülke ekonomilerini ilgilendiren önemli konuların başında gelir. Çünkü bu kavramlar, içinde insan faktörünü barındırmaktadır. İşsizlik, bireyler ve ailelerinin yanı sıra, ülke ekonomisinin de refah düzeyinin düşmesine yol açarak, kaynakların tam ve etkin kullanılamamasına neden olur.

Günümüzde işsizlik sadece ulusal bir sorun değildir. Farklı nedenlerden dolayı ortaya çıksa da, ulusal ekonomilerin ortak sorunu haline gelmiştir. Peki, dünya ekonomisi büyürken neden hâlâ milyonlarca insan işsizdir? Hükümetler istihdamı arttırmak ve işsizliği azaltmak için hangi politikaları uygulamalıdır? Bu gibi sorular iktisatçıların uzun yıllardır üzerinde tartıştıkları konulardır.

Bu çalışmada, aynı evde yaşayan fakat farklı özelliklere sahip iki kardeş gibi, birbiriyle çok yakın ilişkili iki kavram olan istihdam ve işsizlik konuları üzerinde durulmuştur. Çalışmanın ilk bölümünde, işgücü piyasasına ilişkin temel kavramlara değinilmiştir. İkinci bölümde, iktisat literatüründe işsizlik ve istihdama yönelik yaklaşımlar ele alınmıştır. Üçüncü bölümde, işsizlikle mücadelede uygulanan pasif ve aktif istihdam politikaları tanıtılmıştır. Çalışmanın dördüncü bölümünde, dünyada ve BRICS-T ülkelerinde işgücü piyasasının gelişimine yer verilmiştir. Çalışmanın son bölümünde ise; BRICS ülkeleri ve Türkiye'de büyümenin istihdama etkisi analiz edilmiştir.

Konu Başlıkları
İşgücü Piyasasına İlişkin Temel Kavramlar
İktisat Literatüründe İşsizlik ve İstihdama Yönelik Yaklaşımlar
İşsizlikle Mücadelede Uygulanan İstihdam Politikaları
Dünya İşgücü Piyasasının Gelişimi
BRICS–T Ülkelerinde Büyümenin İstihdama Etkisi
Barkod: 9789750264641
Yayın Tarihi: Kasım 2020
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 215
Yayınevi: Seçkin Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2021