Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Sermaye Piyasalarında Halka Arz ve Finansal Performans
Teori ve Uygulama
Eylül 2020 / 1. Baskı / 164 Syf.
Fiyatı: 32.00 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Bu çalışmanın amacı, ilk halka arzın (İnitial Public Offering - IPO) firma finansal performansına etkisini BIST'da ölçmektir. Çalışmada, önceki çalışmalara göre daha geniş zaman aralığı dikkate alınarak, 1992-2008 döneminde 82 halka arz edilen firma incelenmiş. Finansal performansın ölçülmesinde 27 finansal oran kullanılmış, halka arz yılı ve sonrası üç yıl halka arz öncesi yılla karşılaştırılarak finansal performanstaki değişim ölçülmüş. Endüstri bilgilerine ulaşılabilen yıllar için finansal performans sonuçları endüstri düzeltmesi yapılarak da karşılaştırılmış. Analizde halka arz öncesi yıl ile halka arz yılı ve sonrası üç yılın finansal performanslarının anlamlılık düzeyi Wilcoxon Signed Rank testi ile sınanmıştır. Endüstri oran sonuçlarına ulaşılabilen 31 firmanın finansal performansındaki değişim ile firmaların kendi endüstrilerindeki diğer firmaların performanslarındaki değişimi karşılaştırırken Mann-Whitney U testi uygulanmış.

Çalışmada, ayrıca ekonomik rantabilite oranının, arz sonrası üçüncü yılda arz öncesi yıla göre gerçekleşen değişiminde; aktif büyüklük, halka arz oranı, borç oranı, satış artış oranı, hasılat ve yaş değişkenlerinin etkileyip etkilemediğini ölçmek için Çoklu Doğrusal Regrasyon Analizi yöntemi kullanılmış.

Çalışma dört bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde halka arz ile ilgili temel kavramlar ve halka arza ilişkin istatistikler sunulmuş. İkinci bölümde finansal performans ve çalışmada kullanılan finansal oranların açıklaması yapılmış. Üçüncü bölümde, literatür araştırması yer almaktadır, dördüncü bölümde ise araştırma dizaynı sunulmuş. Çalışmanın sonuçlarına ilişkin yapılan değerlendirmeler "Genel Değerlendirme ve Sonuç" kısmında yer almaktadır.

(Önsözden)

Konu Başlıkları
Halka Arzla İlgili Temel Kavramlar
Finansal Performans Ölçümünde Oran Analizi
Literatür Araştırması
Araştırma Dizaynı
Barkod: 9786052472194
Yayın Tarihi: Eylül 2020
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x24
Sayfa Sayısı: 164
Yayınevi: Dora Yayıncılık
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2021