Dünya ve Ülkeler Rehberi Prof. Dr. Recep Efe, Prof. Dr. Emin Atasoy  - Kitap
1. Baskı, 
Eylül 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
592
Barkod:
9786257565592
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
325,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Kitap da yer alan bilgiler yüzlerce kitap, dergi, makale ve bilimsel yayın incelenip değerlendirildikten sonra konu kapsamına göre dizilerek verilmiş. Format olarak bu çalışma "Dünya Coğrafyası Kılavuzu" olarak da adlandırılabilir. Bu nedenle akademisyen, öğretmen, öğrenci, iş insanı ve meraklı herkes bu kitaptan faydalanabilir. Bunun yanında yurt dışına iş ve gezi amaçlı seyahat eden herkes için çok değerli bilgiler de kitapta yer almaktadır.
Kitapta, Türkiye'de ilk kez gezegenimizde yer alan tüm ülkelerin demografik, doğal, beşerî ve ekonomik özellikleri "ülke kimlik kartları" olarak bir araya toplanmış. Tüm dünya ülkeleri kitapta bir arada yer aldığından okuyucular ülkeler arasında istedikleri konuda kolaylıkla karşılaştırma yapabilirler. Özetle, tüm kıtaları ve ülkeleri bir araya getirip onların coğrafi, iktisadi ve demografik özelliklerini güncel istatistiki veriler ile irdelemenin faydalı ve anlamlı bir çalışma olacağı düşünülmüş.
Kitap hazırlanırken değişik dillerde yayımlanmış dijital ve basılı kaynaklardan yararlanılmış. İnternet ortamındaki elektronik bilgiler ile kitaplardaki ve diğer basılı kaynaklardaki bilgiler incelenmiş ve karşılaştırılmış. Ülkelerin kıtalara göre ayırımı kabul gören kaynaklara göre yapılmış ve kitap içinde Birleşmiş Milletler üyesi olan 193 ülke ayrıntılı, diğerleri ise (2 gözlemci ülke ve bağımlı bazı bölgeler) liste olarak yer almış.
(Önsözden)
Kitabın Konu Başlıkları
.
Kıtalara Göre Dünya'daki Devletler ve Ülkeler
.
Avrupa Ülkeleri
.
Asya Ülkeleri
.
Afrika Ülkeleri
.
Kuzey Amerika Ülkeleri
.
Güney Amerika Ülkeleri
.
Dünya, Kıta ve Ülke İstatistikleri
.
Dünya İstatistikleri
.
Kıta İstatistikleri
.
Ülke İstatistikleri
Yorumlar