Bankacılıkta Likidite Riski ve Piyasa Disiplini Ozan Gülhan, Melike Aktaş Bozkurt  - Kitap

Bankacılıkta Likidite Riski ve Piyasa Disiplini

1. Baskı, 
Aralık 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
178
Barkod:
9786254330872
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
130,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Basel Bankacılık Komitesince ortaya konan Basel III düzenlemeleri hem kredi hem de likidite riskinin yönetilmesine ilişkin önemli yenilikler getirmektedir. Bu yeni düzenlemeler; bankaları, iş süreçlerini ve risk yönetimlerini aynı zamanda likidite yaratma kapasitelerini önemli ölçüde etkileyecek niteliktedir. Komite, likidite yönetiminin kalitesinin arttırılmasına yönelik olarak iki yeni oran ortaya koymuş, böylece kısa ve uzun vadede bankalarca likidite yönetimine yönelik daha iyi uygulamalar geliştirilmesini amaçlamıştır.
Basel Bankacılık Komitesinin "üçüncü yapısal blok" çerçevesinde piyasa disiplini ve kamuya açıklama kavramlarını ön plana çıkarması ile finansal piyasaların risk yönetimi kontrolünde, piyasa disiplini uygulama etkinliği akademik çalışmalarda tartışılmaya başlamıştır.
Bu kitapta ilk olarak Türk bankacılık sektörünün tarihi gelişimine ve genel finansal yapısına yer verilmiş; ikinci olarak likidite riski kapsamında uluslararası alanda uygulama alanı bulmuş yasal düzenlemeler açıklanmış, Türk bankacılık sektörü açısından söz konusu düzenlemelerde yer alan oranlar likidite analizi çerçevesinde finansal ve yasal likidite oranları, analiz edilmiştir incelenmiştir. Son olarak piyasa disiplini kavramı ele alınarak Türk bankacılık sektöründe piyasa disiplininin etkinliği açıklanmaya çalışılmıştır.