Distopik Yönetici Dr. İnan Kaynak  - Kitap

Distopik Yönetici

1. Baskı, 
Mart 2022
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
182
Barkod:
9786254333064
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
125,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Yönetimin en önemli aktörü olan yönetici; örgüt işlerini planlayan ve uygulayan, örgütçe belirlenen kuralların dışında hareket etmeyen, örgüte hizmet eden, gücünü yasalar, yönetmelikler ve kuralardan alan, örgütsel hedeflere ulaşmak için bilimsel bulgular ışığında hareket eden kişidir.
Yöneticiler görevlerini yerine getirirken bazı davranışlar sergiler ve aynı zamanda çalışanların davranışlarından etkilenirler. Davranışsal açıdan daha çok etkileyen konumunda olan yönetici, çalışanlar üzerinde önemli sonuçlar doğurabilir. Zor şartların olduğu ya da hayal edilebilecek en kötü yer olan distopya, hayali ya da gerçek bir yeri nitelerken distopik yönetim bu yerdeki yönetim şeklidir. Bu organizasyonların yöneticisi olan distopik yöneticiler amaçlarına ulaşmak için baskı kuran zorba, adaletsiz ve acımasız kişilerdir. Günümüz örgütlerinde de bu baskıcı yönetim tarzı farklı şekillerde ortaya çıkabilmektedir.
Distopik yöneticiler kayırmacı, şiddete eğimli, kıskanç, bencil, işkolik, dalkavuk ve istismarcı olabilmekte ve bu davranışlarıyla hem kendilerine hem de örgütlerine zarar verebilmektedirler. Olumsuz liderlik davranışı veya negatif örgütsel davranışla ilgili çokça çalışma varken, kendisi de bir örgüt çalışanı olarak birçok olumsuz davranışın sebebi olan yöneticilerle ilgili az sayıda çalışma bulunmaktadır. Bu sebeple elinizde ki bu kitabın hem çalışanlar hem yöneticiler hem de araştırmacılar için faydalı olacağı düşünülmektedir.