Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   

×
Atatürk Dönemi Türkiye'sinde Milletvekili Genel Seçimleri
(1919–1935)
Ağustos 2017 / 1. Baskı / 648 Syf.
Fiyatı: 25.93 TL
4 günde kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

Büyük umutlarla girilen I. Dünya Savaşı'nın ardından imzalanan Mondros Mütarekesi, Türk halkının kaderinin belirlenmesinde önemli rol oynadı. Devlet toprak bütünlüğünü ve egemenlik haklarını, halk ise temel hak ve özgürlüklerini yitirme riskiyle yüz yüze geldi. Türkiye'de o zamana kadar görülmedik bir biçimde tabandan tavana doğru örgütlenildi ve Mustafa Kemal Atatürk'ün önderliğinde, ömrünü tüketmiş ve çağdışı kalmış mutlak yönetimden çağdaş demokratik cumhuriyete geçildi.

Cumhuriyetin temel ilkesi ülkeyi yönetenlerin seçimle işbaşına gelmesidir. Bu çalışmada Atatürk dönemi milletvekili genel seçimleri bütünsel bir yaklaşımla kronolojik sıra içinde ilk kez ele alınıp bilimsel olarak inceleniyor. Seçim kararı nasıl alındı, nasıl uygulamaya kondu, nasıl bir yöntem izlendi? Siyasal örgütler, sivil toplum örgütleri, bağımsız adaylar, Müslüman olmayan halk ve Halk Fırkası nasıl bir seçim stratejisi izledi? Katılım ne oldu?

Prof. Dr. İhsan Güneş, bu ve benzeri sorulara arşiv belgelerine, dönemin gazetelerine, yayımlanmış anılara dayanarak yanıt verdiği çalışmasıyla Türkiye'de çağdaş demokrasinin nasıl kurulduğuna ışık tutuyor.

(Tanıtım Bülteninden)

Barkod: 9786052951545
Yayın Tarihi: Ağustos 2017
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 16x23
Sayfa Sayısı: 648
Yayınevi: İş Bankası Kültür Yayınları
Kapak Türü: Karton Kapaklı
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Uluslararası Yayınevi Belgesi | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik ve Çerez Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2020