IV. Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi Cilt – II (8–9–10 Ocak 2021) Prof. Dr. Hakan Hakeri, Cahid Doğan  - Kitap

IV. Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi Cilt – II

(8–9–10 Ocak 2021)

1. Baskı, 
Haziran 2021
Kitabın Detayları
Dili:
Türkçe
Ebat:
16x24
Sayfa:
961
Barkod:
9786257619349
Kapak Türü:
Karton Kapaklı
Fiyatı:
300,00
Temin süresi 2-3 gündür.
Kitabın Açıklaması
Dijital çağda yeni kitlesel salgın hastalık tiplerinin ortaya çıkması, tıp biliminin teşhis ve tedavi yöntemleri bulmaya çalışması karşısında toplumun siyasi, iktisadi ve hukuki yapısını da yeniden şekillenmesine sebebiyet vermiştir. Çalışma hayatına ilişkin düzenlemeler, gelir artırıcı önlemler ve salgın hastalığı önlemek için sokağa çıkma yasağı gibi tedbirler alınmasına gerektirmiştir.
Ortaya çıkan sorunların tıp hukukunu kurallarını ilgilendiren hususlarda tekrardan düzenlenme yapılması için çözüm önerileri bulmak zorundayız. Bu nedenle, bilim insanları ve uygulamacılar, yeni çıkan tıp hukuku sorunlarını tespit etmek, çözümüne ve kanun koyucunun düzenlemelerine katkı sağlamak üzere kongre, sempozyum ve panellerde yapmalıdır.
Bu amaçla yola çıktığımız ve iki yılda bir düzenlediğimiz ve ulusal olarak başladığımız kongremizin ilki 2-5 Eylül 2015 tarihlerinde Bodrum'da düzenlendi ("Uluslararası Katılımlı Ulusal Tıp Hukuku Kongresi – Vaka Tartışmalı") ve tebliğler yayınlandı. İkinci kongreden itibaren kongremiz uluslararası kongre olma hüviyetini kazandı. 20-24 Eylül 2017 tarihlerinde Antalya'da "II. Uluslararası Tıp Hukuku Kongresi" olarak yapıldı ve bildiri kitabı da yayınlandı. Kongremizin üçüncüsü de, 9-12 Ekim 2019 tarihlerinde yine Antalya'da Türkiye'nin dışında 17 ülkeden katılımcıların sunumlarıyla aynı anda 5 salonda gerçekleştirildi. Bu kongrenin bildirileri de iki cilt halinde 2020 yılı içinde yayınlandı.
Dokuz Eylül Üniversitesi Hukuk Fakültesi Dekanlığı'nın ev sahipliğinde IV. ULUSLARARASI TIP HUKUKU KONGRESİ" (8-9-10 Ocak 2021) dünyada yaşanan pandemi nedeniyle ilk defa çevrimiçi (online) olarak gerçekleştirilmiş olup, Almanya, Arnavutluk, Azerbaycan, Gürcistan, İran, İspanya, İtalya, Japonya, Kanada, Kazakistan, Kuzey Kıbrıs Türk Cumhuriyeti, Makedonya, Malezya, Polonya, Portekiz, Rusya, Sırbistan, Ukrayna olmak üzere toplam 19 ülkeden 25 yabancı ve ülkemizden katılımcılarla; tıp hukukunun klasik, güncel ve yeni konularında sunumlar yapılmıştır.
Kongremizde, Hekimler, Hâkimler, Savcılar, Avukatlar, Öğretim Elemanları, diğer tüm sağlık çalışanları ile ilgili alanlarda asistan ve öğrencileri; Türkçe, Almanca, Arapça veya İngilizce tebliğler sunmuştur. Kongrede, aynı anda 3 salonda, 9'u Almanca 15'i İngilizce toplam 139 bildiri sunularak toplam 58 oturum gerçekleştirilmiştir. Bu suretle kongre bilebildiğimiz kadarıyla ülkemizde gerçekleştirilmiş olan tüm zamanların en kapsamlı hukuk kongresi olmuştur.
(Tanıtım Bülteninden)
Yorumlar