Kategoriler
Eser Adı Yazar Yayınevi Açıklama İçindekiler Barkod
Arama  
Ana Sayfa Sipariş Takip Üyelik Yardım İletişim
 
 
Bülten
   
İş Kanununa Göre
İdari Para Cezaları ve Mahkeme Kararları
Şubat 2009 / 1. Baskı / 857 Syf. / Ciltli
Fiyatı: 80.00 TL
24 saatte kargoya verilir.
 
Sepete Ekle
   

İş Kanununda yer alan para cezaları; 4857 sayılı İş Kanununun, 98108. maddelerini kapsayan İdari Ceza Hükümleri başlıklı 8. Bölümünde düzenlenmiştir. Para cezası; yasa kuralının ihlali sonucu bir miktar paranın devlete ödenmesi şeklinde tanımlanabilir. Adli makamlar tarafından verilen cezalara adli para cezaları, idari makamlar tarafından verilen cezalara da idari para cezaları denilmektedir. İş Kanununda yer alan cezaların tamamı idari para cezası niteliğindedir.

5326 sayılı Kabahatler Kanununun Yaptırım Türleri başlıklı 16. maddesinde; Kabahatler karşılığında uygulanacak olan idari yaptırımların idari para cezası ve idari tedbirlerden ibaret olduğu, idari tedbirlerin ise mülkiyetin kamuya geçirilmesi ve ilgili kanunlarda yer alan tedbirler olduğu belirtilmiştir. 5326 sayılı Kabahatler Kanununun İdari Para Cezası başlıklı 17. maddesine göre; İdari para cezası maktu veya nispi olabilecek, idari para cezası kanunda alt ve üst sınırı gösterilmek suretiyle de belirlenebilecek, bu durumda idari para cezasının miktarı belirlenirken işlenen kabahatin haksızlık içeriği ile failin kusuru ve ekonomik durumu birlikte göz önünde bulundurulacaktır.

5326 sayılı Kabahatler Kanununun İdari Yaptırım Kararı Verme Yetkisi başlıklı 22. maddesinde de; Kabahat dolayısıyla idari yaptırım kararı vermeye ilgili kanunda açıkça gösterilen idari kurul, makam veya kamu görevlileri yetkilidir. Kanunda açık hüküm bulunmayan hallerde ilgili kamu kurum ve kuruluşunun en üst amiri bu konuda yetkilidir, hükmü yer almıştır.

Kitabın yayımındaki amaç, İş Kanununda yer alan para cezaları ve uygulanan para cezalarına yönelik mahkeme kararlarını okuyucuya aktarmaktır. Para cezalarına yönelik yüzlerce mahkeme kararı kitap içinde yer almıştır. Kitap; Para cezası öngörülen Kanun maddesi, Ceza maddesi, Cezayı gerektiren fiil, Ceza miktarı ve ilgili mahkeme kararlarını içerecek şekilde tanzim edilmiştir.


Konu Başlıkları
İdare Mahkemesi Kararları
Bölge İdare Mahkemesi Kararları
Danıştay Kararları
Sulh Ceza Mahkemesi Kararları
Ağır Ceza Mahkemesi Kararları
Barkod: 9786054144365
Yayın Tarihi: Şubat 2009
Baskı Sayısı:  1
Ebat: 17x25
Sayfa Sayısı: 857
Yayınevi: Adalet Yayınevi
Kapak Türü: Ciltli
Dili: Türkçe
Ekler: -

 
Yorumlarınızda kitabı neden beğendiğinizi veya beğenmediğinizi açık bir şekilde belirtiniz.
 
Kitap
Bülten
Kitap
Kitap
İndirimli Kitaplar
 
 
Ana Sayfa | Hakkımızda | Bülten | Gizlilik Sözleşmesi | Üye Sayfası | Yardım | İletişim

Seçkin Yayıncılık San. Tic. A.Ş.
Copyright © 1996 - 2017